Úzkost a úzkostné poruchy v průběhu těhotenství a po porodu

Průměrně 30 % žen prožije během svého života určitý typ úzkostné poruchy.
S rizikem vzniku úzkostné poruchy v těhotenství obecně úzce souvisí nestabilní partnerský vztah, nedostatek sociální podpory, osobnost ženy – to vše přispívá k tomu, jak se žena adaptuje na mateřský stav.

Těhotenství a porod samotný také vyvolává řadu metabolických změn. Dalším stresujícím faktorem je spánková deprivace matky, která bývá běžná (ale vždy přítomná) – po porodu trvá asi 12 týdnů, než se s novorozencem ustálí spánkový rytmus. V neposlední řadě může být zdrojem psychické nepohody laktace.

Pro zdravý vývoj dítěte a mateřskou rovnováhu je zásadní včas rozpoznat symptomy úzkosti a možné vyvíjející se úzkostné poruchy. Platí zde jednoduché pravidlo – čím dříve jsou symptomy rozpoznány, tím efektivněji se dají se dají léčit, což výrazně zlepšuje prognózu a zamezuje negativním dopadům na dítě, matku a rodinu.

Nejúčinnější léčbou v tomto období bývá psychoterapie. V případě, že se u vás vyskytnou nějaké obavy vyplývající z nejistoty, úzkostné stavy, nespavost, máte negativní myšlenky, které vám brání v běžných denních činnostech či jiné psychické problémy, můžete se s důvěrou na mě obrátit.

Adresa ordinace:

Hábova 2345 / 7
150 00 Praha 5 - Stodůlky

Otevírací doba:

podle objednávek

© 2020 PSYCHOTHERAPY OPTIMUS, s.r.o.
Lipovská 438/13, 155 21 Praha 5
IČ: 08638586 I DIČ: CZ08638586
Registrace v oddílu C 322044 vedená u Městského soudu v Praze
designed by likelike.cz

Sledujte nás: